2020 SSK Doğum Parası Başvurusu ve Şartları

SSK Doğum Parası Başvurusu ve Şartları
SSK Doğum Parası Başvurusu ve Şartları

SSK doğum parası başvurusu 2020 yılı için yapan yeni anneler maddi yardımlardan faydalanıyorlar. Yardımlardan faydalanmak için kişilerin bizzat başvuru yapması gerekiyor. SSK doğum parası başvurusu almak isteyen kadınların mutlaka 4A ya da 4C kapsamında sigortalı olmaları gerekmektedir. Doğum yardımı parasına ek olarak bu kişilerin süt yardımı alması mümkün olur. Anne eğer SGK’ya bağlı çalışmıyorsa, babanın SGK’ya bağlı çalışması halinde doğum parası almak mümkün olur.

Göz atmanızda fayda var: Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

2020 SSK Doğum Parası Ne Kadar?

SSK doğum parası hesaplarken, SSK’lı kadının aldığı brüt ücret dikkate alınır. İlk önce son 3 ayda ne kadar brüt ücret alındığı belirlenir. SSK doğum parası bu ücretin 3’te ikisi olacaktır. İnsanlar genellikle bu ödemenin iş veren tarafından yapıldığını düşünse de, para SGK tarafından ödenir.

Bu formüle göre, çalışan annenin maaş miktarı ne kadar çok ise doğum parası miktarının da o kadar çok olacağını söylemek mümkün.

SSK Doğum Parası Başvurusu ve Örnek Hesaplama Nasıl Olur?

SSK doğum parası örnek hesaplama için son 3 aylık brüt ücretin toplam 8 bin 500 TL olduğunu farz edelim. Bu parayı 90’a böldüğümüzde brüt ücret 94 TL olacaktır. Doğum izni 16 hafta olacağından kadın 112 gün boyunca doğum parası ödemesi alması gerekir. Brüt ücret 94 TL ise, günlük doğum parası 62 TL olacaktır. 62 TL ile 112’yi çarptığımız zaman, toplam doğum parası 7 bin TL olur. Eğer doğum parası almak isteyen kadın ikiz bebek sahibi ise bu durumda doğum izni 20 haftaya çıkar. Toplam alınacak doğum parası ücreti 8 bin 814 TL olur.

Kimler 2020 SSK Doğum Parası Başvurusu Yapabilir?

SSK doğum parası alabilecek olan kişiler belli şartları taşıyor olan kişilerdir. Bu şartları taşıyan kişilerin yasal hakları bulunur.

  • Raporun başladığı tarihten itibaren söz konusu iş yerinde çalışmıyor olmak gerekir.
  • En az 90 gün boyunca SGK’ya prim ödenmiş olması gerekir.
  • İlgili kurum eğer sigortalı kadını işten çıkarırsa, doğum parası alınamaz.
  • Doğum öncesi ve doğum sonrası izin sürelerinde yardım almak isteyen kadının iş yerinde çalışmıyor olması gerekir. Bu durumun tespit edilmesi halinde ödeme yapılmaz, ödeme yapılmışsa da ödeme geri alınır.
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.
  • Ölü doğumlarda doğum yardım parası almak mümkün olmaz.
  • Düşük yapılması halinde doğum parası alınamaz.

2020 SSK Doğum Parası Başvuru Yapılması İçin Gerekenler

SSK doğum parası almak için başvuru yapmak için hekiminizden aldığınız sağlık raporunu iş yerine teslim etmeniz gerekir. SGK sisteminde modül kullanılmıyorsa bunu yaparsınız. Eğer modül varsa bunu yapmanıza gerek kalmaz. Rapor zaten sistem üzerinden işler. Rapor iş verene teslim edildikten sonra, diğer bütün işlemleri gerçekleştirme sorumluluğu iş verene ait olacaktır.

Göz atabilirsiniz: E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş veren ile SGK arasında gerekli yazışmalar yapılır ve doğum parası başvurusu yapılmış olur. Doğum parası, PTT üzerinden başvuru yapan kişilere ödenir. Anne kimliğinin mutlaka başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekir. Çalışan kadınların (SSK’ya bağlı) doğum parası almaları yasal haklarıdır.

Doğum Parası ve Doğum Yardımı Aynı Şey midir?

İnsanların doğum parası ile doğum yardımı karıştırıyorlar fakat bu ikisi ayrı yardımlardır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tek sefere mahsus olmak üzere yapılır. Doğum parası ise çalışan kadınlara, belli şartları taşımaları halinde ödenen, aylığa verilen isimdir. Bu yardım yalnızca 4A’ya bağlı çalışan kişiler tarafından yapılır. Benzer bir şekilde SGK rapor parası almak içinde farklı işlemler yapılmaktadır.

Güncelleme: 30.01.2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz