2020 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

2019 engelli maaşına hangi bankalar kredi veriyor bunu inceleyeceğiz. Engelliler, toplumlarda bakım ihtiyacı duyan bir kesimdir. Engellilerin topluma kazandırılmaları için yapılan çalışmalarla beraber, kendilerini iş alanlarına kazandırmak da önemli bir toplumsal olgudur. Topluma kazandırılmak istenen engellilerin dışında bir de, sosyal yardıma muhtaç engelliler de vardır. Elbette bu sosyal yardımların devlet tarafından karşılanabilmesi için belli şartlar da mevcuttur.

Engelli Maaşından Kimler Faydalanabilir?

Engellilerin sosyal yardım yani, engelli maaşı alabilmeleri için yüzde  kırk oranında, engelleri tespit edilmesi gerekir. Ayrıca engelli maaşı alma yaşı da Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına göre 18’dir. Bu arada sigortalı olarak herhangi bir kamu kurumunda veya başka bir kurumda çalışan engellilerin, sosyal yardım maaşı almaları imkansızdır.

Engelli Maaşından Faydalanmak İçin Bir Gelir Kotası Var mı?

Sosyal yardım engelli maaşından faydalanabilmek için, engelli şahsın ev hanesindeki kişilerin, kişi başına düşen gelirlerinin maksimum, asgari ücretin üçte birlik birine denk gelmesi gerekiyor. Yani hane kişilerinin ortalama gelirleri, 423 TL ve altında olması gerekmektedir.

Engelli Aylığı Ne Kadar?

Engelli aylıkları yıldan yıla değişiklik göstermektedir. 2019 yılı için yapılan açıklamada engel seviyesi yüzde kırk ile altmış dokuz olan kişilerde 480 TL olurken, engel seviyesi yüzde yetmişin üstünde olan kişiler için de 720 TL olarak belirlendi. Bu rakamlar yıldan yıla göre değişiklik göstermektedir. 2018 yılında yüzde kırk ile altmış dokuzlar için 433 TL, yüzde yetmiş ve üzeri için de 650 TL idi.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Evraksız Kredi Veren Bankalar 2020

18 Yaşın Altında Olan Engelli Kişilere Yardım Veriliyor mu?

18 yaşında olan engelli vatandaşlara engelli maaşı ödeniyor fakat şartlara bağlı olarak. Yani kendilerine değil vekaleti elinde olan yakınlarına ödeniyor.   (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  18 yaş altı kredi veren bankalar)

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Engelli olan kişilere ihtiyaç kredileri dışında, diğer kredileri varan bankalar mevcuttur. Bu bankalar genellikle devlet bankalarıdır. Bu bankaların listesini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Akbank
  • Ziraat Bank
  • Garanti ve Yapı Kredi bankası

Bu bankalar engelli kişilerin gelir durumlarını da göz önünde bulundurarak düşük miktarlarda kredi vermektedirler. Fakat bu bankalar engelli vatandaşlara kredi faiz oranlarını daha düşük miktarlarda vermektedirler. Bu krediler genelde devlet destek projelerine uygun olarak verilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz