2020 Dolar Tahmini Ne Olur? Dolar Kuru Tahminleri

Dolar kuru tahmini? Dolar kaç para olacak
Dolar kuru tahmini? Dolar kaç para olacak

2019 senesinde dolar TL karşısında ciddi bir yükseliş kat ederek 6.50 TL civarlarında gezindi. Bu rakam doların TL karşısında ulaştığı en yüksek seviyelerdir. 2019’da doların bu şekilde bir seyir izlemesi sonrasında kafalarda 2020 Dolar kuru kaç TL olur sorusunu uyandırmaya başladı. Dolara yatırım yapacak kişiler ya da yatırımı dolarda olan kişiler 2020 senesindeki bu olası durumlara karşı elbette pozisyon almayı istemektedir.

Göz atmanızda fayda var: Dolar Fiyatı Neye Göre Değişir?

2020 Dolar Kuru Tahmini

Goldman Sachs Group Inc bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Türk Lirası’nın önümüzdeki 12 aylık dönemde dolar karşısında yüzde 15 değer kaybedebileceği tahmininde bulundu ve doların 7 TL sınırnı geçeceğine yer verildi.

Goldman, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ’nın  Türk Lirası ’na desteği güçlendirmekten uzak hareketinin muhtemelen lirayı en son 2018 ortasındaki kriz sırasında görülen seviyelere gönderebileceğini açıkladı.

Zach Pandl başkanlığında bulunan Goldman stratejistleri, 26 Nisan tarihli notta Dolar TL ile ilgili tahmine şu şekilde yer verildi:

“Merkez Bankası’nın geçen hafta toplantı sonrası açıklamasından ‘ihtiyaç duyulduğuna ek sıkılaştırmaya gidileceği’ söylemini çıkarması hem faiz indirimlerine hem de para biriminin daha da değer yitirmesine kapı açtı”

Goldman TL’nin dolar karşısında önümüzdeki altı ayda 6,5 ve 12 ayda ise 7 seviyesine düşebileceği ve böylelikle önümüzdeki 1 yıllık dönemde yüzde 15 değer kaybedebileceği tahmininde bulundu. 2020 Dolar Kuru Tahmini Pazartesi günü 5,96 civarında seyrediyordu.

Göz Atabilirsiniz;

Goldman ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe, 25 Nisan tarihli ayrı bir notta, şu ifadelere yer verildi:

“Faizler, Döviz mevduatlarının bankacılık sistemindeki paylarının artışında görüldüğü üzere, Türk Lirası’na güvenin yeniden tesis edilmesine yetecek denli yüksek değil.”

Goldman ekonomistleri şu ifadeleri kullandı:

“TCMB’nin TL’ye istikrar kazandırabilmek için adım atması gerekecek,” dedi ve “Tasarruf sahipleri, mevduatlarında Türk Lirası’nın payını artırmada istekli olabilmeleri için daha fazla risk primine ihtiyaç duyacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Göz atabilirsiniz: Altın Alıp Satarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Ekonomistler, düşük seviyede ve düşen döviz rezervlerinin muhtemelen TL’ye güveni daha da düşürebileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme: 08.01.2020

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz