18 Maddeyle Yepyeni Bilinmeyen Para Kazanma Yolları

Para Kazanma Yolları
Para Kazanma Yolları

İnternet üzerinden veya diğer çalışma yollarını merak edenler buraya. Sizlere birkaç önerim olacak. Sanal veya gerçek hayatta birçok para kazanma yolları var, bunlardan faydalanmak isteyenler makalemizi inceleyebilir ve ek gelir sahibi olanlar arasına katılabilirsiniz. Bunları yapabilmeniz için kendinizi yenilemeniz ve gelişmelere ayak uydurmanız gerekecektir. Siz kullanıcılara, daha önce duymadığı para kazanma yolları sizin için aşağıda sıralandı. Arasından birkaçı ile ilgilenebilirsiniz. Kim bilebilir.

İlginizi çekebilir: Hibe Kredi Hangi İş Kollarına Veriliyor?

18 Maddelik Para Kazanma Yolları

1: Kiralamayla

İnsanlar, kullanmadıkları odalarını kiraya vererek bir ek gelir sağlayabilirler ve arkadaş da edinebilirler. İnsanların kullanmadıkları odaları için kiralama yoluna gitmeleri görülmektedir. Bu da onlara ek bir gelir kapısı oluşturabilir.

Burada seçenekler çoğaltılabilir. Mesela; garaj yeri, park olarak yerlerinizi kiraya verebilirsiniz. Bu yerlere ihtiyacı olan kişilere, internet üzerinden kiralama ilanlarınızı yayınlayabilir, insanların yerlerinizi kiralamasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizdedir; kullanmadığınız alanı belirleyin, kişilere kiraya verin ve ek gelir elde edebilirsiniz. Teklifleriniz ne kadar cazipse, o kadar sayıda teklif alabilir ve geliri çeşitlendirirsiniz.

2: Böcek Yetiştiriciliğiyle

Doğu Çin’de veya Japonya’da böcek yiyen insanlara rastlanmaktadır. Çin mutfağının başyemekleri arasında böcekler gelmektedir. İnsanların; İpek Böceği, hamamböceği, çekirge gibi hayvanları yetiştirerek, evlerine ek gelir sağladıkları görülmüştür. En büyük kazanç getiren işse, ipek böceği yetiştiriciliğidir; burada rakam olarak 30 gün için 4.000 TL civarında bir rakam gelir elde edilmesi mümkündür. Popüler bir tür yetiştiriciliğiyse, solucan yetiştirmektir, bu da sizlere ek gelir elde etmenizi sağlayabilir. Bu tür haşerelerin yetiştirilmesi, nasıl oluyor da bir kazanç sağlıyor, ona bir bakalım!

İnsanları bu sektöre iten sebeplerden birisi de ilaç ve diğer sektörlerde, bu hayvanlara olan ihtiyaçtan geliyor. Özellikle ilaç sanayisinde, böcek ihtiyacı çokça var olacaktır; bu da sektöre girecek yeni yetiştiricilere iş imkanlarını genişletme imkanı sunmaktadır. Hamamböceği ve çekirge gibi hayvanları tüketen insan sayısı çok sayıdadır. Ancak burada, en önemli girdi sağlayan hayvan, ipek böceği olacaktır.

Göz Atabilirsiniz;

3: Şarkı Yazarak

Ailenizden gelen müzik becerileriniz olabilir; iyi bir müzik kulağına sahip olabilir, gitar çalabilirsiniz veya şarkı sözü yazmak gibi bir yeteneğiniz olabilir. Bu yetenekleri barındıran bir kişi gerçekten diğer insanlardan ayrılırlar. Yazdığınız bir şarkı sözüyle, kim bilebilir belki ünlü bir isim bile olabilirsiniz. Yazdığınız parçayı, bir noterde onaylatmayı unutmayın, sonrasında telif hakkı işinden para kazanmanız mümkün olmayabilir. Gitar çalmayı biliyorsanız, yazdığınız parçayı kendiniz seslendirerek bir video paylaşım sitesine (Youtube vb.) yükleyerek, kimseye bağımlı olmadan tıklamalarla ek gelir elde edersiniz. Zaten çoğu yapımcı da youtube vb. kanalları izlemektedir, belki de sizin seslendirdiğiniz parçayı seçecek, bu sayede ünlü olmanın yolları açılabilir önünüzde.

4: Kahvaltı Evi İşletmek

İnsanlar günlük hayatlarının koşturmasında, kahvaltı yapmaktan bile vazgeçiyor. Bu durumda tatil günlerinde, kahvaltı evlerinde kahvaltılarını büyük bir keyif içinde yapıyorlar. Pazar günü, arkadaş topluluğuyla yapılan bir kahvaltıdan daha güzeli düşünülemez. Burada işletmeci olarak bu işe girmeniz karlı olabilir. Yine de kahvaltı evi için birçok masrafınız olacaktır; dükkan için yer seçimi, menü içeriklerinin hazırlanması, bir aşçı, masaları ayarlamak, gerekli ekipmanlar ve yeterince bir personel istihdam etmeniz gerekecektir. Yine de iş fikirleri içinde en keyifli olanı, kahvaltı evi olacaktır.

İlginizi çekebilir: Youtube Para Kazanma ve Nasıl Para Kazanabilirim 2019

Sektöre girdiğiniz zaman işler olduğundan daha bir hızlı akabilir. Gerekirse etrafınızdaki işletme sahiplerinden fikirlerini alın ve onlarla kahvaltı evi fikrinizi paylaşın, şirket sahiplerinin fikirlerine önem verin. Bu iş için ne kadar bütçe ayıracağım, personel sayım ne olacak, kira ve diğer giderlerim neler olacak diye iyice bir düşünün! Tüm detayları yerine getirdiğinizde, sizin ve aileniz için eğlenceli ve karlı bir iş seçeneği olabilir, size kalmış.

5: Özel Günleri Organize Etmek

İnsanlar, doğum günleri, nişanlar ve kız istemesi gibi faaliyetleri için hiçbir masraftan kaçınmıyorlar ve belki buralara binlerce lira harcıyorlar. Bazı insanların evlenme teklifi için organizasyona başvurdukları görülmekte. Örneğin; Hintli çiftlerin evlenmeleri için Antalya’ya geldiklerini duymuşsunuzdur, bunları düzenleyen organizasyon firmaları oldukça büyük paralar kazanırlar. Sizin de aklınızda Organizasyon işi varsa, bir yerden başlamanızda fayda var. Bu işi yapabilmek için; biraz hayal gücü ve yaratıcılığınızın olması gerektiğini hatırlatalım, bunlar siz de varsa bu iş size göredir.

Zengin insanların, bebekleri için hastanelerde özel organizasyonlar düzenlediklerini duymuşsunuzdur. Bu partileri organize eden firmalar ciddi rakamlar alırlar. Yine insanların; evlatlarını evlendirdiklerinde, kız isteme merasimlerinde, nişanlarında, bekarlığa veda partisi gibi etkinliklerinde, organizasyon şirketlerinden faydalandıklarını görürsünüz. Kendinizi bu işi yapabileceğinize ikna ettiyseniz, bir an önce işe atılın ve insanların mutluluğuna ortak olun. Sizlere bir başka seçenekse, yurt dışından insanların bu işe olan potansiyeli araştırmanızdır. Çünkü yurt dışı müşterisi daha çok gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

6: Süs Eşyası Yaparak

Doğadaki hiçbir malzeme atılmaz kullanılır; etrafınızda ağaç kabukları, yosunlar, kökler, kaya parçaları ve taşlar gibi birçok malzemeyle karşılaşırsınız. Bu maddeleri kullanarak süs eşyası yapanlara ve bunları satarak ek gelir elde edenleri görmüşsünüzdür. Yaratıcı yönüm kuvvetlidir diyorsanız; doğadaki maddelerle neler yapabileceğinize bakın ve kendinize bir ek gelir kapısı açınız.

İnsanların hayat tarzlarıyla birlikte, ev ortamında kullandıkları dekorasyon malzemeleri de değişti. Özellikle doğadan gelen malzemelerle yapılan, dekorasyon malzemeleri revaçta olmaya başladı. Bu ve benzeri eşyaları satılan yerleri ziyaret etmenizde fayda vardır. Fiyatlandırma ve dekorasyon açısından size fikir verebilir. Bu ürünleri satacak müşteriye ulaşmanız da başkaca bir zorluktur. Bir dükkan açabilirsiniz, dükkan açacak paranız yoksa o zaman internet üzerinden yaptığınız ürünleri kolayca satabilirsiniz. E-ticaret siteleri veya kendi açacağınız bir blog üzerinden satışını yapabilirsiniz.

7: Minyatür Bahçe Tasarımı ve Teraryum

İnsanları doğadan uzak kalmaları, onların doğaya olan özlemini giderecek fikirler yaratılmasına neden oldu. Bunlardan bir tanesi de, minyatür bahçeler ve teraryumdur. İnternet üzerinden bu tür mini bahçe fikrini üretenlere ve satanlara rastlamışsınızdır. İnsanlar, için bir fanus içindeki bir ağaççık veya balkonunda mini bir sebze bahçesi fikrine oldukça fazla para harcadıkları görülmüştür. Sizlerde, bu iş fikrine açıksanız, yeteneğiniz ve yeterli sermayeniz varsa hemen bir iş fikrine dönüştürebilirsiniz, kendinize ek gelir kapısı açabilirsiniz.

Minyatür bahçe ve teraryum için etrafınızdaki işletmeleri gezebilir ve fikirler alabilirsiniz; internet üzerinden araştırmalar yaparak bu iş koluna atılabilirsiniz. Dediğimiz gibi burada yaratıcılığınızın yeri büyüktür. Bunu bir iş fikrine çevirebilirsiniz. Ve ufaktan bir kazanç sağlamaya başlarsınız. Ayrıca eğlendirici ve stresinizi alan bir iş koludur.

8: Yarasa Gübresi Üretimi

Günümüz insanların bilmediği veya yabancı olduğu alandır. Ama yarasa gübresi, organik içeriği zengin bir atık türüdür. Yarasa gübresi, tek başına tarım alanları için gübre ihtiyacına yetmez ama alternatif bir atık türüdür. Yakınlarınızda bir yarasa topluluğu varsa, yarasaların dışkılarını toplayabilir ve onu işletme fikrine çevirebilirsiniz.

Günümüz insanının en önem verdiği konu, organik tarım olmuştur. Yarasa gübresi %100 organiktir ve doğal tarımda kullanılır. Tarım çiftçisi tarafından aranılan bir organik gübreyse; o yarasa gübresidir. Ülkemiz şartlarında da bu işi yapan girişimcilere rastlıyoruz. Bu iş koluna gireceklere; gerekli tüm bilgileri aldıktan sonra işe atılmaları yönünde olacaktır. Kendiniz bir işletmeci olarak bu organik maddeyi ürettikten sonra, müşteri bulmanız çok kolay olacaktır.

9: Arkadaşlık

Bu da nasıl oluyor diyenleriniz olabilir? Hiç de para kazanılacak bir iş kolu gibi gelmiyor, insana? İnsanlar şehir hayatlarında kısıtlanmış gibiler, kimileri gittikleri yabancı ülke veya kentlerde arkadaş sitelerinden, kendilerine orada vakit geçirecekleri insanları bulabilmekteler. Mesela; hiç bilmediğiniz bir ülkeye gittiğinizi varsayalım, burada sizlere arkadaş siteleri yardımcı olacaktır. Siteden kiralayacağınız bir arkadaş ile yabancı bir ülkede, bir yabancı gibi olmadan gezebilirsiniz. Ülkemiz koşullarında, bu sistem oturmadı. Fakat zamanla burada da bir iş kolu ortaya çıkacaktır.

Arkadaşlık kiralama sitesini, bir çöpçatanlık aracı olarak görmeyin. Sizlerin sosyal yönleriniz iyise ve eğlenmeyi seviyorsanız, internet sitesi üzerinden ihtiyacı olan kişilerle temasa geçebilir. Bu sayede; kendinize eğlenerek ve gezerek bir iş kolu açmış olursunuz. Eğlenmek ve özgür dolaşmak, kulağa ne kadar hoş geliyor.

10: Denek Olun

Kulağa pek de bir iş gibi gözükmeyebilir? İlaç deneği olanlar vardır. Denek olmak, bu iş kolları arasında en riskli olanlardan birisidir. Burada daha önce piyasada bulunmayan ilaçlar, denekler üzerinde denenir, olumsuz bir etkisi yoksa piyasaya öyle sürülür. Amerika gibi ülkelerde, ilaç sektörünün insanları denek olarak kullandıkları duymuşsunuzdur.

Denek olduğunuz zaman, ilaç firması bir takım ilaçları denemeniz karşılığında sizlere bir ücret ödüyor. Bu işi yapabilmeniz için, bir takım sağlık taramasından geçmeniz gerekecek. Testleri olumlu geçenler, denek olmaya hak kazanıyorlar. Sonrasında klinik aşamasında size ilaçlar denetiliyor ve bu şekilde bir kazanç elde ediyorsunuz. Denek olacağım diyorsanız, biraz araştırma yapmanızda fayda vardır. Herkese uygun bir iş olmayabilir, cesaretli ve özgüveninizin yerinde olması gerekir.

11: Diyet Yemekleri Hazırlamak

İnsanların, çok hasta olduklarında tükettikleri yemekler, bizim yediğimiz yemeklerden farklılıklar gösterir. Özellikle, diyette olanlara ve çölyak gibi hastalığı olan kişilere, özel menüler hazırlanmalıdır. Yemek yapmaya yeteneğiniz varsa, bu tür hastalara yemekler hazırlayarak kendinize bir ek gelir sağlayabilirsiniz. Burada yapacağınız yemekler, özel hastalara uygun yemekler olacağından, kendinizi bu tür yemek hazırlama konusunda hazırlıklı hissetmeli ve yemeklerin içeriğini iyi bilmelisiniz. Gluten alerjisi olan bir hasta için yapacağınız yemekte, glüten kullanmamanız gerekeceğini unutmayın.

Kadınlar, sağlıklı yaşama ve diyet yemeklerine özel ilgi göstermeye başladı. Burada erkekler de vardır. Kendinizi yemek konusunda geliştirmeli, hastalıklar için özel yemekler hazırlayabilmelisiniz. Bu yetenekleriniz oturduysa, bu işi bir meslek haline getirerek, bir ek gelir ya da evinizi geçindirebilirsiniz.

12: Arabaya Reklam Afişi Asarak

Çeşitlenmiş iş fikirleri arasında en ilginci ve kolayıdır. Arabanızı bir reklam markasının, ilanlarını yapıştırarak, trafikte gezerek gelir sahibi olabilirsiniz. Burada gelir durumu; bulunduğunuz şehrin büyüklüğüne, araba modeline ve markasına göre değişimler gösterebilir. Bu işi yapanlar için iyi bir sürücü olmaları istenecektir. Uzun saatler araba kullanabilecek kişiler olması gerekir. Ajanslarla temasa geçebilir; onlarla görüşerek, arabanız için belirlenen bir firmanın reklamını arabanıza asabilir ve ek gelir sağlarsınız.

13: Kırsal Turizmle

Yaşadığınız köyünüzde bir alanınız veya yaylanız varsa, bu iş koluna atılabilirsiniz. İnsanların, özlem duydukları şehir hayatının monotonluğundan kurtulmak, doğa içinde yaşama olan özlemleridir. İnsanların tatil alternatifleri arasına, köyler ve yayla hayatı da girmiştir; buralara oldukça yoğun talep göstermektedirler.

Köyünüzde uygun bir tek katlı eviniz veya yaylada bir yeriniz varsa, buraları insanlara kiralayarak bir gelir elde edersiniz. Bu işi yapan yatırımcı sayısı hızla artmaktadır. Herkesten uzak, sakin bir ortamda arabalardan ve kirlilikten arınmış bir yerde tatil yapmak. Burada kamp severlere de hitap edebilirsiniz, gelecek kişi fazla olacağından geliriniz de o oranda artacaktır. Bu oldukça zevkli ve uğraş gerektirmeyen bir iş seçeneğidir.

14: Ütüleme ve Kıyafet Tamiriyle

Çalışan ev kadınları için ütüleme işleri ve kıyafet tamirleriyle karşılaşmaktadır. Çalışan ev kadınları, kırışmış gömleklerle uğraşmak, patlamış dikişler ve benzeri işlere zaman ayıramazlar. Bu işlerini gördürmek için; terzilerden ve ütü hizmeti veren kuru temizlemeci hizmetinden faydalanırlar. Dediğimiz gibi, bu işi ek iş olarak yapabilirsiniz; el becerisine sahipseniz size yeni bir gelir kapısı açılır.

Ütü yapabilmek için sadece bir ütüye ihtiyacınız olacaktır. Diğer işler için küçük bir dikiş makinesi alabilirsiniz. Bu işin yapılabilmesi için, temiz bir iş çıkarılması ve sağlamlık ön şarttır. Bu işi yaparak evinize ek gelir sağlarsınız.

15: Oyuncak Yaparak

Günümüz koşulları; fabrika bazlı üretimden ibaret oyuncaklar, çocukların eğlenmeleri için üretilmekte. Bu malzemeler dışında (plastik, boyalı malzemeler içermeyen), oyuncaklar daha bir öne çıkmaya başladı. Dışarıdan gelen veya lisanslı ürünler pahalı ürünler olabilir. Oyuncaklara bu paraları ödemek istemeyenlerse, kendi ürettikleri oyuncaklarla çocuklarının bu eksiğini gidermeye çalışıyorlar.

Bu işi bir meslek koluna çevirebilirsiniz. Malzeme temini konusunda tecrübeli olmanız, yüksek el becerisi ve yetenek, sabırlı bir kişi olmanız gerekir. Yaptığınız oyuncakları e-ticaret siteleri aracılığıyla satabilirsiniz. Sağlığın birinci planda tutmayı unutmayınız. Bu da eviniz için ek gelir getirebilecek bir iş fikridir.

16: Mantar Yetiştiriciliği

İnsanların yemeklerinde kullandıkları bitkilerin başında mantarlar gelmektedir. Birçok köyde bazı mantarları toplayarak ve bunları toptancılara satarak; insanların kendilerine bir haftada ev veya araba aldıklarını duyar olduk. Mantar yetiştiriciliği başlı başına bir iştir. Sektörde ihtiyaç duyulan mantar türlerine göre, yetiştirmek istediğiniz mantara karar verebilirsiniz. Özellikle istiridye mantarı yetiştiren kişilerin haberlerini okuyoruz. Bu makaleden sonra birçok kişi, mantar yetiştiriciliği işine girecektir.

Göz atabilirsiniz: Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Hangi tür mantarı yetiştireceğinize karar verdikten sonra, pazarlamasını ve diğer koşulları düzenlerseniz; sonrasında işin arkası gelecektir. Mantar üretimi masraf gerektirmez, üremeleri kolaydır ve basittir. Bu iş kolu gerçekten kısa zamanda geri dönüşümü olacak bir iştir. Siz de işletmeci olarak mantar yetiştirmeye başlayabilir, gelir elde etmeye başlarsınız.

17: Teneke Kutu Geri Dönüşümüyle

Geri dönüşümün önemi günümüz insanlarının özen göstermeye başladığı bir konudur. Geri dönüşüm işinden para kazanan kişileri etrafınızda görmüşsünüzdür. Bunlar; plastik, cam, metal olabilir ve bunların geri dönüşümüyle iyi bir kazanç sağlanabilir.

18: Refurbishing (Yeniden Kazanım Anlamına Gelir)

Yurt dışı ülkelerde kullanılan bir yöntem olarak gözümüze çarpıyor. Zamanla ülkemizde de canlanacak bir yöntem olması bekleniyor. Burada; akıllı telefonlardan, tabletlere ve benzer teknolojik aletlerin bakımlarının yapılmasından, temizlenmeleri ve tekrar satışa sunulmalarını içeren yöntemlerin toplamına: Refurbishing deniyor.

Burada bizler, sadece teknolojik aletlerin Refurbishing yapılmasından bahsettik ama bu yöntem eski mobilyalar için uygulanıyor.

Piyasa şartları oldukça çetinleşti, insanlar yeni ürünler almaktansa, eski ürünlerini Refurbishing (Yenileme) yoluna gidiyorlar. Bu sayede ev bütçelerine inanılmaz katkılar sağlıyorlar. Yine kendi becerilerinize göre işlemlerinizle ev ekonominize canlılık ve katkı sağlarsınız. Örneğin; marangoz iseniz, eski mobilyalarınızı yenilersiniz, teknolojik aletleri tamiri konusunda tecrübeniz varsa bu iş üzerine bir işletme açabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, bu yenileme işini tekil olarak da yapabilirsiniz. Bu yazımızda bir iş fikri edinebildiniz sanırım, sizlere yeni ek gelir yollarından bahsetmeye devam edeceğiz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz