Kredi ve Para

18 Altı Banka Hesabı Açmak için Yapılması Gerekenler

18 Altı Banka Hesabı Açmak için Yapılması Gerekenler

Siz de 18 yaş altındaysanız ve bir banka hesabı açmak istiyorsanız ve bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız işte bu yazı tam sizin sorununuza çözüm bulmak için hazırlandır. 18 yaşında altında olan kişilerin hangi bankalarda hesap açabileceği, bu hesapların nasıl açılabileceği ve hangi olanakların sunulacağı bu yazıda detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Banka hesabı kişilerin bankacılık ile alakalı birçok işlemi çok basit şekilde gerçekleştirmesine olanak tanımaktadır. Bu sebepten dolayı ister 18 yaş üstünde olunsun, isterse de 18 yaş altında olunsun banka hesabı gereklidir. 18 yaşının altında olan kişiler ebeveynlerinden aldıkları paralardan artan olursa banka hesaplarında biriktirerek zor günleri için birikim yapabilirler. Buna ek olarak yapacağınız her türlü alışverişi banka kartı ile gerçekleştirerek nereye ne kadar harcamışsınız bunu gözlemleyebilirsiniz. Bu kontrol sayesinde ayağınızı yorganınıza göre uzatmış olursunuz.

18 Yaşını Doldurmayan Kişiler için Banka Hesabı Açmak

Resmi olarak 18 yaşını doldurmamış olan kişiler direk gidip banka hesabı açamazlar. Bunun gerçekleşmesi için 18 yaşını doldurmamış olan kişinin resmi velisi, ebeyninden izin alınması gerekmektedir. Banka hesabı açtırmak isteyen kişi yanına velisini alarak istediği bankalardan herhangi birine giderek banka hesabı açtırabilir. Bunun yanında İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank gibi bazı bankalar 18 yaşını doldurmayan gençlere birtakım özel olanaklar sunmaktadır. Yazının devamında bu bankalardaki hesaplar hakkında detaylı bilgiyi bulabileceksiniz.

Vakıfbank Junior

Size en yakın Vakıfbank şubelerinden birine veliniz ile birlikte giderek Junior olarak tanımlanan ve sizin adınıza olan banka hesabına sahip olabilirsiniz. Bu hesaba sahip olduktan sonra dilerseniz bankamatik kartı ile dilerseniz internet bankacılığı üzerinden hemen hemen tüm bankacılık işlemlerini çok basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ek olarka dilerseniz yatırım, birikim hesabı açabilir bu hesap üzerinden para biriktirme şansına erişebilirsiniz. 18 yaşının altında olan herkes Vakıfbank Junior hesabına sahip olabilir. Bunun dışında ek bir şeye sahip olmanıza gerek yoktur.

İş Bankası İlk İmza

18 yaş altında olan gençlere özel hesap tanımlası yapan ilk bankalardan olan İş Bankası’nın bu hesabının adı “İlk İmza” şeklindedir. 1987 senesinden beri sunulan öğrenciler için olan banka hesabı 12 ile 18 yaş arasındaki gençleri kapsamaktadır.

Siz de İlk İmza Hesabı’na sahip olmak istiyorsanız veliniz olan kişiyi yanınıza alarak size en yakın İş Bankası şubelerinden birine gitmelisiniz. İlgili hesap veliniz adına değil, direk sizin adınıza olacaktır. İlgili banka hesabına sahip olduktan sonra dilerseniz market vb. diğer alışverişlerinizde bu kartı kullanabilirsiniz. Ayırca internet bankacılığı üzerinden ya da ATM’lerden birçok bankacılık işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım fonlarına meraklı biriyseniz yine internet bankacılığı üzerinden yatırım fonu alım-satım işlemlerini birkaç tıkla yapabilirsiniz.

Akbank  Exi26

16 ya da 17 yaşında olan gençler için sunulan bu banka hesabı sayesinde, kendi adınıza sahip bir banka kartına sahip olabilirsiniz. Akbank Exi26 banka kartı ile banka hesabınızdan ATM’ler aracılığı ile para çekebilir, kendi hesabınıza para yatırabilirsiniz. Yapacağınız neredeyse tüm alışverişlerde kartınızı kullanabilirsiniz. Ek olarak Akbank’ın sunmuş olduğu özellik sayesinde kartınızla gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde chip para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

İpuçları:

    • Hangi banka için olursa olsun banka hesabı açtırmaya giderken yanınızda hem velinizin hem de kendinizin nüfus cüzdanı olması gerekmektedir. Kimlik fotokopisi vs bu anlamda işinizi görmeyecektir.
    • Burada sadece 3 banka için 18 yaş altı banka hesapları anlatılmıştır. Bunun yanısıra diğer birçok banka 18 yaş altında olan kişiler için banka hesabı olanağı tanımaktadır. Dilerseniz annenizin, babanızın yahut veliniz her kimse onun hesabını bulunduğu bankadan da hesap açabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.