15.000 TL Sermaye ile Yapılacak İşler

15.000 TL Sermaye ile Yapılacak İşler
15.000 TL Sermaye ile Yapılacak İşler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Belirli bir sermayeye sahip olmak, bir çok girişimci için büyük bir avantajdır. Bu avantajı nasıl kullanması gerektiğini bilmek girişimci için sonu gelmez bir kazanç anlamına gelir. Bizde bu konuyu ele alarak, sizlere yardımcı olmak için, 15.000 TL sermaye ile neler yapılabilir konusuna değineceğiz.

İş Kurmak

İş kurmak için fikir kadar önemli olan unsur sermayedir. Bu yazımızda 15.000 TL sermaye olduğunu düşünerek hareket edeceğiz. Belirlenen bu sermaye ile kurulabilecek veya devir alınabilecek işler:

  • Çay ocağı, oto yıkama, halı yıkama, kırtasiye, kuaför veya berber, orta halli bir market, küçük bir kafeterya veya lokanta açılabilir.
  • Çalışan bir kahvehane devir alınabilir.

Okuyabilirsiniz: En İyi Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Kısaca özetlemek gerekirse; gerek mekan olarak gerek ise araç gereç olarak küçük(ucuz) olan her işi kurabilir veya devralabilirsiniz.

Tahvil, Bono veya Senet Alımı

Birikmiş bir sermayeyi değerlendirmenin en kazançlı ve aynı zamanda en riskli yoludur. Elinizde 15.000 gibi bir bütçe varsa ve sizde geniş çapta bir iş kurmak istiyorsanız, kredi gibi ekstra sermaye yöntemi denemek yerine elinizdeki birikimi değerlendirebilirsiniz.

Tahvil, bono veya senet ile nasıl sermayenin değerlendirileceğini öğrenmek için bu konu hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz: Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Altın veya Döviz Alım/Satımı

Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik ortama göre getiriniz değişebilir. Riski fazladır ama getirisi de bir o kadar fazla olacaktır. Bu konuda çok uzman olmadan, altın veya döviz alım/satımı yapmanızı öneremeyiz.

Okuyabilirsiniz:

Mevduat Hesabı

Kazancı kısa vadede az ve aynı oranda riski de az olan bir yöntemdir. Yeterli zamanınız ve sabrınız varsa en yüksek oranda faiz veren bankada mevduat hesabı açıp paranızın durduğu yerde artmasını bekleyebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Çalışarak Birim Sağlamak

15.000 TL günümüz ekonomisinde iş kurmak için yeterli değildir. Bu yüzden birikiminizi arttırmayı düşünebilirsiniz. Bir yerde işçi olarak çalışmak size birikim olanağı sağlayacağı gibi, girişimci olarak gerekli eğitimi de almanızı sağlayacaktır. Örneğin; Bir berberin veya kuaförün yanında çıraklık yapmanız, yeterli sermayeyi elde ettiğinizde kendi berberinizi veya kuaförünüzü açmanızda yardımcı  olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: 5 Farklı Yaş Grubu için;Yaşa Göre Birikim Yapmanın Yolları

Ekstra Bilgi

Yeni bir iş kurmak veya devam eden bir işi devralmak 15.000 TL gibi düşük bir bütçe ile maalesef mümkün değildir( küçük çaplı bir iş tercih etmediğiniz süre boyunca). İktisadi açıdan tavsiyemiz mümkün olduğu kadar paranızın katlanmasını sağlamanızdır. Bunun en önemli gereksinimi ise sabırlı olmaktır. Eğer iş kurmak konusunda kararlı ve hemen olmasını istiyorsanız; 15.000 TL ’nin üstüne iş kurma kredisi çekerek istediğiniz işi kurabilirsiniz. Ama bu konuda çok dikkatli olun ve her olasılığı düşünerek hareket edin. Çünkü kurduğunu iş kredi borcunuzu ödemenize yardımcı olmazsa, kurmuş olduğunuz iş devlet tarafından el konulup açık arttırma ile satılabilir.

Bu içeriğe göz atanların ilgisini çeken içerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz