0.79 Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

0.79 Konut Kredisi Şartları Nelerdir
0.79 Konut Kredisi Şartları Nelerdir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

0.79 Konut kredisi şartları nelerdir? sorusuna yanıt arayan tüketiciler için; düşürülen faiz oranları birçok kişiyi ev sahibi yapma konusunda fırsat sağladı. Kira ödemek yerine ev sahibi olmak isteyen tüketiciler sık sık bankaların faiz oranlarını takip etme ve en avantajlı faiz oranlarını beklemektelerdir. Kamu bankaları ve özel bankaların birçoğu güncel faiz oranlarını 0.99’dan 0.79’a düşürdü. Bu düşüş sonrasında kamu bankaları ve özel bankalara akın eden tüketiciler ev almak için büyük bir avantaj sağlamış oldu. 0.79 konut kredisi şartları bankaların kampanyaları dahilinde geniş bir yelpazede yer edinmiş durumda. Bu kampanyalar dahilinde öncelikle diğer tüm kredi tiplerinde geçerli olan temel zorunluluklar bu kredi mevduatı içinde aynı şekilde söz konusudur.

İlgili yazılar;

0.79 konut kredisi şartları:

  • 18 yaş doldurma zorunluluğu bu kredi içinde geçerli sayılmaktadır.
  • 79 konut kredi şartlarından yararlanmak için tüketicilerin T.C nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet belgeleri yanlarında olmalıdır.
  • Tüketici 0.79 konut kredisi almak için herhangi bir bankaya gelir beyanında bulunmak zorundadır. Bunun için tüketicinin SSK kaydının son 3 ay içinde doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Vergi levhasına sahip tüketicilerin de vergi levhasında kar elde ettiği gözükmelidir.
  • Kredi notu adı verilen rapor doğrultusunda tüketici daha önce herhangi bir banka kurum ve kuruluşlarıyla çalışmış olması durumunda kredi notuna bakılır. Bu kredi puanlama sistemine göre kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanır.
  • Tüketicinin almak istediği konut banka tarafından ekspertiz edilir. Bu ekspertiz ücreti banka tarafından ücretlendirilir.
  • Banka uzmanları tarafından değerlendirme yapılan konut değerinin %25’lik kısmı bankaya peşinat olarak ödenir. Tüketici tarafından karşılanan peşinat miktarı ne kadar fazla olursa, tüketici almış olduğu krediyi ödeme noktasında daha kolay yapılandırma şansına sahiptir.
  • Diğer bir önemli husus da kredi notunuzun konut kredisi almak için tek başına yeterli sayılmamasıdır. Tüketicinin bu noktada kredi notu düzgün olsa da alacağı konutun kredi kriterlerine uygun olması gerekmektedir.

0.79 Konut Kredisi Şartları 2020

0.79 konut kredisi şartları 2020 yılı itibariyle:

Tüketicinin almak istediği konutun öncelikle krediye uygunluğu uzman ekipler tarafından araştırılır. Araştırma sonucunda tüketici; almak istediği konutun inşaatına başlanmamışsa ya da henüz yapım aşamasındaysa, kat irtifakına sahip olması gerekmektedir. İskanı alınmış ve yapımı bitmiş konutların ise kat mülkiyet tapusu bulunması gerekmektedir. Kat mülkiyeti bulunmayan konutlar için de tüketici önce konutun bulunduğu bölgede ki belediyeden gerekli evrakları çıkarttırması gerekmektedir. Kat mülkiyet tapusu bulunmayan konutlar için de tüketici ayrı bir ücretlendirilmeye tabii tutulur. Tüketicinin kredi başvurusunda bulunduğu konut eski bir yapı ise bankaların müşterilerine sağlamış olduğu krediye karşılık nakit olarak satılabiliyor olması gerekmektedir.

0.79 konut kredisi şartları 2020 yılı itibariyle; yapılan yeni düzenlemelerle konut kredilerinde tüketicinin almak istediği yapının %80’nin bitmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde tüketici henüz inşaatına başlanmamış bir yapıdan ev almak istiyorsa 0.79 konut kredisi veren bankaları tercih etmesi gerekmektedir. Kısacası tüketici ev sahibi olmak için öncelikle kredi şartlarına uygun yapıları tercih etmelidir Konut kredileri bankalar için diğer kredilere göre daha az risk taşır.0.79 konut kredi şartları yerine getiren tüketiciler, kullandıkları krediyi ödeyemediği takdirde banka tarafından evleri ipoteklenir ve borç ödenmediği takdirde banka bu ipoteği konutu tüketiciden alarak karşılamış olur.

Dikkatinizi çekebilir;

0.79 Konut Kredisi Hesaplama

Tüketiciler konut kredisi kullanmaya karar verdiğinde öncelikle kullanmak istedikleri, kredi borç yapılandırmasını iyi yapması gerekmektedir. Kamu bankaları ve özel bankaların çoğu konut kredilerinde 0.79 konut kredisi hesaplaması yaparken de faiz tutarlarını ana para üzerinden hesaplayarak tüketiciye yansıtır. Bu yöntemin bankalar tarafından en yaygın kullanılanı ise tüketicinin gelirine eş değer sunulan ödeme planı yapılandırılmasıdır. Bankaların tüketicilerine sunduğu 0.79 konut kredisi hesaplama planında ise; tüketicinin geliriyle ters orantılı olarak uzun vadeli veya kısa vadeli olmasıdır. 0.79 konut kredisi hesaplamada tüketicinin geliri ne kadar yüksekse kullanmış olacağı kredi vadesi ve faizi de eş değer olarak azalır. Tam aksine tüketicinin geliri ne kadar düşükse almış olduğu kredi vadesi uzarken, faiz oranının da kredi vadesi ile doğru orantılı bir şekilde artmış olduğu görülür.0.79 konut kredisi hesaplaması yapıldıktan sonra tüketici kendine uygun vade seçeneğini kullanabilir.

0.79 Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Tüketicilerin 0.79’la ev kredisi almaları için ilk önce bankaya yaptıkları müracaatın olumlu olarak sonuçlanması gerekir. Daha sonra tüketicinin verilen banka kredisine karşılık ipotek olarak gösterebileceği bir mülke sahip olması gerekmektedir. Eğer herhangi bir mülke sahip değillerse, yapılan ekspertiz raporlarının olumlu sonuçlanması gerekmektedir.0.79’la ev kredisi almak isteyen tüketiciler, bu şartları yerine getirdiği zaman diledikleri muhitten diledikleri konuta sahip olabilirler. Ancak bu şartları yerine getiremeyen tüketiciler 0.79 ev kredisinden yararlanamazlar.

Konut Kredisi 0.79 Yapılandırma Olacak mı?

Ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin birçoğu konut kredisinin 0.79’a yapılandırması olacak mı sorusuna henüz tam yanıt alamadı. Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamalarda kamu bankalarının kredi faizlerini 0.99’dan 0.79’a çekilerek bir yapılandırma olacağını duyurmuştu. Konut kredilerinde ki 0.79 yapılandırması 1 Ocak 2020 yılı itibariyle yeni konut almak isteyen tüketicileri kapsayacak. Eski binalardan konut sahibi olmak isteyen tüketiciler konut kredisi 0.79 yapılandırmasından yararlanamayacak. 0.79 konut kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankları gelirken diğer özel banka kurumları için 0.79 konut kredisi yapılandırmasını henüz söz konusu değildir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz